در هفت ماهه گذشته توسط بانک ها انجام شد؛ اعطای ۳۵۸۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی  ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۵۸۱ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۴۴۵٫۲ هزار ميليارد ريال […]
در هفت ماهه گذشته توسط بانک ها انجام شد؛


اعطای ۳۵۸۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی


 ۲۷ آبان ۱۳۹۷

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۵۸۱ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۴۴۵٫۲ هزار ميليارد ريال (معادل ۱۴٫۲ درصد) افزايش داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی هفت ماهه سال جاري مبلغ ۲۱۵۸٫۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۰٫۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۸۹ هزار میلیارد ریال معادل ۹٫۶ درصد افزايش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه سال جاري معادل ۸۰۷٫۱ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۷٫۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۱۵۸٫۲ هزار میلیارد ریال)  است.

 ملاحظه مي‌شود از ۹۹۳٫۳ هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختي در بخش صنعت و معدن معادل ۸۱٫۳ درصد آن (مبلغ ۸۰۷٫۱ هزار ميليارد ريال) در تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهي به تأمين منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاري است.              
 

در جدول شماره ۲ مشاهده می‌شود تعداد ۱۶۰۲۹۹ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۲ میلیارد ريال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۲۹۱۷۵۳۸ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰٫۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

 

33

                           
      شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاري ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضاي کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروري است به افزايش توان مالي بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهي بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدي، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالي طرح‌های اقتصادي (ايجادي)توجه ويژه‌اي کرد.

 منبع

دسته بندی: اخبار بانک ها, بانک مرکزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد