نوین بانک: اوراق گواهی سپرده عام یا سپرده سرمایه گذاری یکساله بانکی, کدام یک بر دیگری برتری دارد.

به گزارش نوین بانک، پس از کاهش نرخ سود سپرده ها از شهریور ماه امسال تمایل چندانی به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری وجود ندارد.

بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی نرخ سود سپرده های کوتاه مدت ۱۰ درصد و سپرده های یکساله ۱۵ درصد تعیین شده است.

به همین جهت و با توجه به کاهش نرخ سود سپرده ها مشتریان بانک ها و موسسات مالی و اعتباری تمایل چندانی به این نوع سپرده گذاری نداشته و به دنبال سود بیشتر هستند.

اما هرچند گاهی بانک مرکزی با صدور مجوز به برخی از بانکها اجازه انتشار اوراق گواهی سپرده عام را به آنها می دهد.

اوراق گواهی سپرده عام معمولاً به نرخی بالاتر از سود سپرده های یکساله در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بوده و شرایط آن به مراتب از سپرده سرمایه گذاری یکساله بانکی بهتر است.

مهمترین مزیت اوراق گواهی سپرده عام نسبت به سپرده یکساله بانکی نرخ سود آن می باشد که هم اکنون سپرده بانکی ۱۵ درصد و اوراق گواهی سپرده عام ۱۶درصد پرداخت سود دارد.

همچنین دیگر مزیت اوراق گواهی سپرده عام نسبت به سپرده یکساله بانکی برداشت پیش از سررسید است به طوریکه بازخرید اوراق گواهی سپرده آن قبل از سررسید به نرخ ۱۴ درصد محاسبه شده اما سپرده یکساله بانکی که قبل از یک سال برداشت به نرخ ۱۰ درصد محاسبه می شود.

البته مجوز بانک مرکزی برای فروش اوراق گواهی سپرده عام معمولاً در طی چند روز کاری به پایان میرسد اما سپرده یکساله در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری همه روزه قابل افتتاح است.

دسته بندی: اخبار بانک ها, اخبار موسسه های مالی, بانک مرکزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد