به گزارش نوین بانک به نقل از بینا , دومین ماه از تابستان ۹۶ در حالی پایان یافت که علاوه بر بازدهی ۷ درصدی آیفکس از ابتدای سال و همچنین بازگشایی تعداد زیادی از نمادهای فرابورسی در پی برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان شرکت‌های عضو فرابورس، شاهد نخستین عرضه اولیه سال ۹۶ با عرضه […]


به گزارش نوین بانک به نقل از بینا , دومین ماه از تابستان ۹۶ در حالی پایان یافت که علاوه بر بازدهی ۷ درصدی آیفکس از ابتدای سال و همچنین بازگشایی تعداد زیادی از نمادهای فرابورسی در پی برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان شرکت‌های عضو فرابورس، شاهد نخستین عرضه اولیه سال ۹۶ با عرضه اولیه سهام شرکت مبین وان کیش و رویدادهایی از قبیل درج نماد معاملاتی بیمه خاورمیانه با نماد معاملاتی «بخاور» در تابلو ج بازار پایه بودیم.

از رخدادهای مهم مردادماه این بود که در روز هجدهم این ماه شاهد نخستین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال ۹۶ بودیم که با روش بوک‌ بیلدینگ (ثبت سفارش) صورت گرفت و رکورد تعداد نفرات شرکت‌کننده در عرضه‌های اولیه نیز شکسته شد. همچنین در این ماه مبادلاتی، عرضه عمده ۰۸/۷ درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت پتروشیمی مارون در نماد «مارون۴» در بازار دوم فرابورس ایران صورت گرفت.

جابه‌جایی‌های بازار پایه

به گزارش نوین بانک به نقل از بینا , معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران طی اطلاعیه‌ای به تاریخ ۲۵ مردادماه اعلام کرد که بر اساس زمان‌بندی اعلام‌شده مطابق با مصوبه کمیته درج فرابورس مورخ ۹۶/۰۵/۲۵ مقرر شده است شرکت‌هایی که اظهارنظر منتشر شده حسابرس نسبت به آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده آن‌ها در سامانه کدال از نوع «عدم اظهارنظر» باشد به تابلو پایه ج منتقل می‌شوند.

در ادامه و در روز ۲۹ مردادماه نشستی خبری با هدف تشریح آخرین وضعیت تابلوهای معاملاتی بازار پایه و انتقال برخی شرکت‌ها به تابلو «پایه ج» در فرابورس ایران برگزار شد و در طول این نشست امیر هامونی مدیرعامل فرابورس خبر داد : تعداد ۱۱ شرکت که اظهارنظر منتشر شده حسابرس نسبت به آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده آن‌ها در سامانه کدال از نوع «عدم اظهارنظر» بوده به تابلو پایه ج منتقل خواهند شد.

۱۰ مورد از این نقل‌وانتقالات در روز ۳۰ مردادماه رخ داد بدین ترتیب شرکت‌های بانک شهر، پتروشیمی اصفهان، پیام، تولی پرس، کف، سموم علف‌کش، آینده‌سازان بهشت پارس، صنایع بسته‌بندی مشهد، کارتن مشهد و تجهیزات سدید از تابلو «پایه ب» به تابلو «پایه ج» منتقل شدند. اما شرکت سرمایه‌گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان به دلیل تایید صورتهای مالی این شرکت توسط حسابرس در بازار «پایه ب» ماند.

در شانزدهمین روز دومین ماه معاملاتی فصل تابستان همچنین نماد اسناد خزانه اسلامی مرحله هشتم در نماد «اخزا۸» متوقف و در روز ۲۳ این ماه نیز سررسید شد.

افزایش ارزش مبادلات در مقابل کاهش حجم دادوستدها

نگاهی به آمار معاملات صورت‌گرفته در ۲۲ روز کاری مرداد نشان می‌دهد که در حالی تعداد و ارزش دادوستدها به ترتیب با ۲۱ و ۲۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است که حجم مبادلات نسبت به مرداد ۹۵ به نصف تقلیل یافته است. به طور میانگین نیز روزانه ۲۰۲ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفته است.

بدین ترتیب در مجموع این ماه ۴ هزار و ۴۵۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۶ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال در ۶۴۸ هزار نوبت دادوستدی میان سهام‌داران دست به دست شد. همچنین نگاهی تفکیکی به بازارهای چندگانه فرابورس حاکی از آن است که ارزش مبادلات در اکثر بازارها با رشد و حجم مبادلات با کاهش همراه شده است.

اما در این میان بازار دوم عملکرد مثبتی از خود نشان داد و در حالی ارزش معاملات این بازار ۹۲ درصد رشد کرده که رقم حجم مبادلات صورت‌گرفته در آن تنها ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

طی روزهای کاری ماهی که پشت سر گذاشتیم در مجموع بازارهای اول و دوم ۲۶۸۴ میلیون سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافت و در بازار پایه نیز یک هزار و ۶۸۹ میلیون سهم دست به دست شد که ارزش این مبادلات به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسید.

اوراق بدهی نیز به لحاظ بیشترین میزان حجم و ارزش مبادلاتی صدرنشین بازار ابزارهای نوین مالی شد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند. در مجموع این بازار نیز ۷۹ میلیون ورقه به ارزش افزون بر ۱۷ هزار میلیارد ریال جابه‌جا شد.

رشد مبادلات «تسه‌ها»

با توجه به بیشترین تقاضا برای مسکن در فصل تابستان، در مردادماه حجم و ارزش مبادلات اوراق تسهیلات مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۶۸ و ۳۵ درصد افزایش یافت به گونه‌ای که نزدیک به ۲ میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر یک هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال خریدوفروش شد.

در پایان باید اشاره کرد که شاخص کل فرابورس ایران فرازوفرودهای زیادی را در ماه مرداد پشت سر گذاشت که در آخرین روز کاری این ماه با ایستادن در ارتفاع ۹۳۶ واحدی به اوج خود رسید؛ بدین ترتیب بازدهی ۷ درصدی را از ابتدای سال به ثبت رساند.منبع

دسته بندی: بورس و بیمه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد