بانک ها باید نسخه ای از قرارداد را به مشتریان ارائه کنند  ۱۴ آذر ۱۳۹۶ بانک مرکزی با هدف ايجاد شفافيت در روابط فيمابين بانك و مشتری و نيز لزوم توجه به فرهنگ مشتری مداری، طی بخشنامه ای بر لزوم استفاده از فرم یکنواخت عقود و اعطای یک نسخه از قرارداد به […]

بانک ها باید نسخه ای از قرارداد را به مشتریان ارائه کنند


 ۱۴ آذر ۱۳۹۶

بانک مرکزی با هدف ايجاد شفافيت در روابط فيمابين بانك و مشتری و نيز لزوم توجه به فرهنگ مشتری مداری، طی بخشنامه ای بر لزوم استفاده از فرم یکنواخت عقود و اعطای یک نسخه از قرارداد به مشتریان توسط بانک ها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر این اساس بانك‌ها و مؤسسات اعتباری مكلف شدند ضمن استفاده از فرم‌های يكنواخت قراردادهای تسهيلاتی عقود بانکی که پیش از این به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است، پس از انعقاد و امضای قرارداد، نسخه‌ ای از آن  كه دارای ارزش قانونی يكسان با ساير نسخ است را در اختيار تسهيلات‌گيرنده، ضامن و وثيقه‌گذار قرار دهند.

 همچنین بانک ها و مؤسسات اعتباری موظفند قبل از انعقاد و يا امضای قرارداد تسهيلات بانکی، تمهيداتي اتخاذ کنند تا مشتری، ضامن و وثيقه‌گذار از مفاد آن آگاهي کامل کسب نموده و مفاد قرارداد نمونه به همراه مقررات و ضوابط مصرح در آن را در اختيار مشتری، ضامن و وثيقه‌گذار قرار دهند.

علاوه بر این چگونگی انجام محاسبات مربوط به اقساط، سهم از اصل و سود تسهيلات به تفکيک در هر يک از اقساط، چگونگی تسويه تسهيلات، ميزان تخفيف تعلق گرفته در صورت بازپرداخت يکجا و زودتر از موعد، ميزان و نحوه محاسبه وجه التزام تأخير تأديه دين و ساير ملاحظات محاسباتي بایستی در قالب جداول پيوست قرارداد تسهيلات بانکی در اختيار تسهيلات‌گيرنده، ضامن و وثيقه‌گذار قرار گيرد.

 

اطلاع‌رساني کامل به عموم در خصوص قراردادهاي تسهيلات بانکي به طرق ممکن از جمله قراردادن فرم قرارداد يادشده در پايگاه اطلاع‌رسانی بانک‏‏ ها و مؤسسات اعتباری از جمله دیگر الزامات تاکید شده در این بخشنامه است.

 

گفتنی است بانک مرکزی پیش از این و در راستای اجرای تکليف مقرر در تبصره ذيل ماده (۲۳) قانون بهبود مستمر محيط كسب‌وكار، موضوع لزوم يكنواخت‌سازي فرم عقود تسهيلات بانكی، فرم‌های يكنواخت قراردادهای تسهيلاتی عقود تسهيلات بانکي را پس از تصويب در شوراي پول و اعتبار به شبکه بانکی ابلاغ کرده بود.

 منبع

دسته بندی: اخبار بانک ها, بانک مرکزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد