در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ بانک ها ۱۶۷۱٫۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند  ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۴ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۶۷۱٫۳ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۸٫۲ هزار ميليارد ريال (معادل۹٫۰ درصد) افزايش داشته […]
در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷


بانک ها ۱۶۷۱٫۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند


 ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۴ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۶۷۱٫۳ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۸٫۲ هزار ميليارد ريال (معادل۹٫۰ درصد) افزايش داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۴ ماهه سال ۱۳۹۷ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی ۴ ماهه سال جاري مبلغ ۱۰۲۴٫۷ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱٫۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۸٫۹ هزار میلیارد ریال معادل۲٫۹ درصد افزايش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۴ ماهه سال جاری معادل۳۹۴٫۸ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸٫۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۰۲۴٫۷ هزار میلیارد ریال) است.

 ملاحظه می شود از ۴۶۸٫۴ هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴٫۳ درصد آن (مبلغ۳۹۴٫۸ هزار ميليارد ريال) در تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهی به تأمين منابع برای اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
  

 

در جدول شماره ۲ مشاهده می‌شود تعداد ۷۵۴۵۴ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۲ میلیارد ريال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۱۴۱۸۸۵۷ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰٫۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

جدول 2

گفتنی است که همچنان باید در تداوم مسير جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروری است به افزايش توان مالی بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهی بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدی، پرهيز از فشارهای مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالی طرح‌های اقتصادی (ايجادی)توجه ويژه‌ای کرد.منبع

دسته بندی: اخبار بانک ها, بانک مرکزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد