در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷؛ تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی افزایش یافت  ۱ مهر ۱۳۹۷ تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۱۵٫۶ درصد افزايش داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها […]
در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷؛


تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی افزایش یافت


 ۱ مهر ۱۳۹۷

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۱۵٫۶ درصد افزايش داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ مبلغ ۲۴۰۸ هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۲۵٫۶ هزار ميليارد ريال (معادل ۱۵٫۶ درصد) افزايش داشته است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه سال جاري مبلغ ۱۴۸۴٫۱ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱٫۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۴۹٫۵ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱٫۲ درصد رشد داشته است. 

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۵ ماهه سال جاري معادل ۵۷۰٫۳ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۸٫۴درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۴۸۴٫۱ هزار میلیارد ریال) است.

 

خاطر نشان می شود از مجموع ۶۸۰ هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، مبلغ ۵۷۰٫۳ هزار ميليارد ريال (معادل ۸۳٫۹ درصد) برای تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهی به تأمين منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
     
بر اساس این گزارش تعداد ۹۹۲۰۴ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۹ میلیارد ريال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در بخش خدمات نیز تعداد ۱۹۱۸۹۳۳ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰٫۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

pppp

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمی ناشي از فشار تقاضای کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروری است به افزايش توان مالی بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهی بانک‌ها، افزايش بهره‌ور بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدی، پرهيز از فشارهای مضاعف بر دارايی بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌های توليدی به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالی طرح‌های اقتصادی (ايجادی) توجه ويژه‌ای داشت.منبع

دسته بندی: اخبار بانک ها, بانک مرکزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد