نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد و متوسط ارزش روزانه معاملات بازار بین بانکی ریالی افزایش یافت  ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ تعداد و متوسط ارزش روزانه کل معاملات انجام شده بازار بین بانکی ریالی در یازده ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶، به ترتيب با ۱۹.۸ و ۸۸.۲ درصد افزايش نسبت به دوره مشابه […]
نسبت به مدت مشابه سال گذشته


تعداد و متوسط ارزش روزانه معاملات بازار بین بانکی ریالی افزایش یافت


 ۲۴ اسفند ۱۳۹۶

تعداد و متوسط ارزش روزانه کل معاملات انجام شده بازار بین بانکی ریالی در یازده ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶، به ترتيب با ۱۹.۸ و ۸۸.۲ درصد افزايش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۳۴۸۵۹ فقره با متوسط ارزش روزانه ۲۰۷ هزار ميليارد ريال رسيد.

 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، خلاصه عملکرد بازار بين‌بانکی کشور در یازده ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، حاکی از آن است که در اين دوره، تعداد اعضای فعال بازار با يک واحد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۳۰ بانک و موسسه اعتباری رسيد است.

 

نرخ سود موزون بازار در یازده ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ با ۰.۱ واحد درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۸.۷ درصد رسيد که با تداوم سياست‌های تسهيل اعتباری، اين نرخ به ۱۸.۱ درصد در بهمن‌ماه سال جاری کاهش يافته است. بررسي معاملات بازار به تفکيک سررسيد نيز بيانگر آن است که در يازده‌ماهه اول سال ۱۳۹۶، ۹۸.۴ درصد از ارزش معاملات مربوط به معاملات يک‌شبه است که با فلسفه تأمين مالی کوتاه‌مدت بازار بين‌بانکی سازگار است. (سهم ارزشی معاملات دوروزه و بيشتر، ۱.۶ درصد).

 تحليل نرخ سود موزون ماهانه بازار بين‌بانکي در مقاطع ماهانه بيانگر آن است که روند افزايشی نرخ سود موزون – که (به‌خصوص) از ماه‌های پايانی سال گذشته آغاز شده بود؛ از مردادماه معکوس شده و با روند نزولي اين نرخ به ۱۸.۱ درصد در بهمن‌ماه سال جاری رسيده است. مضاف‌براين‌که از شهريورماه سال ۱۳۹۶ به ميزان قابل توجهی از پراکندگی نرخ‌های سود بازار کاسته شده است.

 منبع

دسته بندی: اخبار بانک ها, بانک مرکزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد