دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: زبان رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی برای مبارزه با فساد اثبات شده با رعایت قانون و اخلاق نباید دچار لکنت شود.

 به گزارش نوین بانک:علی شمخانی در اختتامیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، در واکنش به شعارهای تجمع کنندگان سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، گفت:در جریان مشکل شما هستم و در جلسه اخیر روسای قوا مشکل شما به نوعی مطرح شد که مسیر چگونگی حل این مشکل محل بحث است و سه قشر در این راه باید با یکدیگر همکاری کنند، که شامل سپرده گذار، هیئت مدیره واحد پولی که دریافت کننده پول بود و بخش نظارت مرکزی بانک مرکزی می شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ معاونت مطبوعاتی و مجموعه رسانه های کشور که با تلاش و حضور فعال خود موجب شکل گیری و غنای بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به عنوان رخداد فرهنگی و رسانه ای منحصر بفرد شدند سپاسگزاری می کنم و از این که در طول هفته جاری برای دومین بار توفیق حضور در جمع پرنشاط و صمیمی فرهیختگان حوزه رسانه کشور حاصل شد بسیار خرسندم.

وی ادامه داد: از این فرصت استفاده می کنم و از همه رسانه های مسئول و متعهد کشور که در طول سالهای پر فراز و نشیبی که پشت سر گذاردیم، همکار و همراه تاثیر گذار و ارزشمندی برای نهاد امنیت ملی کشور بودند سپاسگزاری و قدردانی می نمایم و امیدوارم که با تداوم این همکاری به ما بیش از گذشته برای خدمت گذاری به ملت شریف ایران مساعدت داشته باشند.

شمخانی با بیان اینکه حضور و سخنرانی من در این مراسم به صورت طبیعی تداعی کننده ارتباط وثیقی است که میان رسانه و امنیت ملی وجود دارد و در این فرصت محدود تلاش خواهم کرد که به بخشی از تاثیر و تاثرات متقابل این دو حوزه بر یکدیگر اشاره کنم، یادآور شد: شعار بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در سال جاری ؛رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی، پیشرفت ملی تعیین شده است و ماهیت این شعار واجد اشارات روشنی از ارتباط رسانه و امنیت ملی است و بدون شک یکی از اصلی ترین مولفه های تقویت ساختار سیاسی و هم سو کننده مجموعه منابع برای تحقق اهداف راهبردی در یک کشور موضوع انسجام اجتماعی است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه،تعالی و پیشرفت بدون وجود انسجام اجتماعی امکان پذیر نیست چراکه فقدان انسجام اجتماعی به هدر رفت مهمترین منبع و موتور محرکه پیشرفت یعنی سرمایه های انسانی منجر خواهد شد، افزود: در جامعه ای که امکان تعالی سرمایه های انسانی فراهم نباشد نمی توان به شکل گیری انسجام اجتماعی امیدوار بود چرا که عقب ماندگی و جهل اجتماعی مهمترین مانع برای ایجاد انسجام اجتماعی است و انسجام بر پایه رویکرد و منافع جمعی شکل می گیرد و تا زمانی که آحاد جامعه در مسیر تعالی قرار نگیرند، هویت ملی و شناخت کافی نسبت به منافع ملی ایجاد نخواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه بدون گفتگو، مفاهمه و اقناع سازی نمی توان به ایجاد بستر تعالی در جامعه امیدوار بود، یادآور شد: امر ونهی در پاره ای موارد می تواند موجب شکل گیری آرامش و نظمی تصنعی در جوامع شود اما به طور قطع تعالی سرمایه های انسانی را بدنبال نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه رسانه ها محور و پیشران اصلی برای ایجاد فضای گفتگو و تعالی و زمینه ساز نشاط و انسجام اجتماعی هستند، افزود: از جایگاه مسئول نهاد امنیت ملی کشور و به عنوان فردی که به موضوعات سیاسی، دفاعی و امنیتی اشراف دارد معتقدم که بدون ارایه تعریف مشخص از مسئولیت های متقابلی که حاکمیت و رسانه نسبت به یکدیکر دارند نمی توان زمینه ایفای نقش حداکثری رسانه ها در حوزه تامین منافع ملی را فراهم کرد.

شمخانی ادامه داد: به میزان کاهش اصطکاک دولت وحاکمیت با رسانه ها و واگذاری امور نظارت بر تخلفات حرفه ای رسانه ها به نهادهای صنفی حرفه ای و مسئولیت پذیر اعتماد متقابل میان حاکمیت و رسانه ها تقویت خواهد شد و با رشد سرمایه اجتماعی و سپس انسجام اجتماعی شاهد تقویت مولفه های امنیت ملی خواهیم بود.

وی اظهار داشت: این حرکت ضمن ان که آزادی مسئولانه رسانه ها را شکل می دهد از امنیتی شدن حوزه فرهنگ که قطعا ضد انسجام اجتماعی و به تبع آن ضد امنیت ملی است جلوگیری خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: البته مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری جزء لاینفک ایجاد این شرایط است که به طور طبیعی بخش مهمی از ان به رسانه ها و نهادهای صنفی و حرفه ای مرابط با ان مربوط می شود و در این مسیر رسانه ها نیز متقابلا باید نشان دهند که مرادشان از آزادی، ولنگاری و هرج و مرج نیست.باید بلوغ سیاسی و رسانه ای و تخصصی اشان را بیش از گذشته به منصه ظهور برسانند.

وی با بیان اینکه فضای حرفه ای رسانه نیازمند رسانه حرفه ای است که مبنای فعالیتش هویت و منافع ملی باشد که ما در این بخش نیز با مشکلات قابل توجهی مواجه هستیم، ادامه داد: مایل هستم از این فرصت استفاده کنم و ضمن تاکید بر نقشی که رسانه های کشور می توانند در تحقق مهمترین مسئله امنیت ملی کشور یعنی رفع موانع پیشرفت اقتصادی و در راس آن مبارزه قاطع و بدون تنازل با فساد اقتصادی دارند اشاره کنم.

شمخانی با تاکید بر اینکه همه ما بر این باور اشتراک نظر داریم که فساد اقتصادی مهمترین عامل کاهش سرمایه اجتماعی و مانع اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی است، تصریح کرد: ریشه های شکل گیری و خانه نشین شدن فساد در عدم پاسخگویی، عدم شفافیت، دور زدن قانون، رانت اطلاعاتی، برخوردهای سلیقه ای و تبعیض آمیز وباند بازی و فامیل سالاری است. طبیعتا اگر انسان عالم را محضر خدا بداند ،در این عرصه، معصیت و فساد نمی کند.اما اگر فردیا جریانی از این فضا فاصله گرفت و احساس کرد که می تواند حیاط خلوتی را برای فرار از پاسخگویی وبی قانونی و …ایجاد کند.

وی با بیان اینکه زبان رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی برای مبارزه با فساد اثبات شده با رعایت قانون و اخلاق نباید دچار لکنت شود، افزود: این روند به طور قطع ایجاد بازدارندگی خواهد کرد و به افزایش هزینه فسادو ناامن شدن فضا برای مفسدین کمک می نماید. همه باید به تیز شدن تیغ رسانه ها برای مقابله با فساد کمک نماییم و همه ابزارهای قانونی را برای ایفای نقش فعال و پیشروی رسانه ها در مقابله با فساد بکار بگیریم و رسانه ها باید بتوانندبا اقتدار کامل ضمن برخورداری از امنیت بیان، امنیت قلم و امنیت شغلی به مسئولیت خود در چارچوب قانون عمل کنند.

شمخانی ادامه داد: به طور قطع عدم رعایت قانون در مواجهه با رسانه ها و برخوردهای سیاسی و سلیقه ای، جامعه رسانه ای را دچار تزلزل می کند.

وی یادآور شد: البته رعایت قانون و انصاف و خودداری از رفتارهای سلیقه ای،سیاسی و خدایی نکرده منفعت جویانه از سوی رسانه نیز اصل غیر قابل تغییری است که عدم پایبندی به آن می تواند به محدود شدن فضای کنش سالم و مسئولانه رسانه ای در قبال مقابله با فساد شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: با این اعتقاد در طول ۴ سال گذشته همه تلاش خود را برای ایجاد فضای مفاهمه با مجموعه رسانه های کشور و همکاری مشترک برای صیانت از ارزشها،منافع و هویت ملی و ایجاد زمینه های تعالی در حوزه های سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مصروف کرده ایم که البته راه طولانی و پر فراز و نشیبی نیز در پیش داریم.

دسته بندی: اخبار بانک ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد