علی لاریجانی در برنامه گفتگوی زنده تلویزیونی با تبیین اقدامات دولت و مجلس برای رفع مشکلات سپرده گزاران در این موسسات افزود : این موضوع در جلسه سران قوا بحث و مقرر شد ساز و کار دیگری را برای پیگیری این مشکل تعیین کنیم که بتوانیم اموال سپرده گزاران که تعدادشان هم فراوان است تا حدی که می توانیم بپردازیم و بعد به متخلفان رسیدگی کنیم .

پایگاه خبری تحلیلی نوین بانک : رئیس مجلس شورای اسلامی از رهبر معظم انقلاب برای کمک به رفع مشکل موسسات غیرمجاز مالی قدردانی کرد.

به گزارش نوین بانک ، علی لاریجانی در برنامه گفتگوی زنده تلویزیونی با تبیین اقدامات دولت و مجلس برای رفع مشکلات سپرده گزاران در این موسسات افزود : این موضوع در جلسه سران قوا بحث و مقرر شد ساز و کار دیگری را برای پیگیری این مشکل تعیین کنیم که بتوانیم اموال سپرده گزاران که تعدادشان هم فراوان است تا حدی که می توانیم بپردازیم و بعد به متخلفان رسیدگی کنیم .

وی گفت : برای این موضوع نیاز به بهره مندی حمایت از مقام معظم رهبری داشتیم که خدمت ایشان گفته شد و از معظم اله تشکر می کنم که برای کمک به حل این مسئله ما را یاری کردند .

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بانک مرکزی را موظف کردیم که به هیچ عنوان اجازه حضور و فعالیت موسسات غیرمجاز مالی را ندهد.

لاریجانی در ادامه سخنانش در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما با تبیین اقدامات لازم برای حل و فصل مشکل موسسات غیرمجاز مالی گفت : در گذشته به علل مختلف برخی موسسات مالی ایجاد شدند که بعضی از آنها بدون مجوز بودند و سودهای سنگین هم اعلام می کردند که در رسانه ها نیز منعکس می شد و مردم نیز می خواستند از آن استفاده کنند .

وی افزود : این در حالی است که در مجموعه اقتصاد کشور این میزان سود کشش ندارد و اینها بی مبالاتی کردند و برخی افراد هم دستگیر شدند اما یک مسأله وجود داشت و آن اینکه با میلیون ها نفر افراد سپرده گذار مواجه بودیم که از ارقام ۵ تا ۱۰ میلیون تومان و حتی رقم های بالاتر سپرده گذاری کرده بودند.

لاریجانی افزود : مسأله دیگر مجازات افراد متخلف بود و یا قصور برخی دستگاه ها که باید این دو موضوع را از هم جدا می کردیم چون اگر به شکل متعارف می خواست بررسی شود اشکالی در موسساتی وجود داشت که باید شکایت می شد و به دستگاه قضایی می رفت و چون رسیدگی به پرونده های حقوقی چند سال طول می کشید بنابراین بسیاری از مردم باید معطل می شدند.

رئیس مجلس اضافه کرد: در اینجا مجلس ورود کرد و از همان روزهای نخست به این موضوع توجه کردیم و در جلسات غیرعلنی و کمیسیون اقتصادی گفتگوهای بسیار شد و در آخر مجبور شدیم این مسأله را از طریق دستگاه قضایی نیز پیگیری کنیم چون به برخی از افراد این موسسات غیرمجاز باید رسیدگی می شد.

وی ادامه داد : قوه قضاییه اعلام می کرد تا دادگاه حکم ندهد نمی تواند پاسخی بدهد و پولی بپردازد چون باید اموال محاسبه و دادگاه کارشناسی کند و به یک نسبتی به سپرده گذاران پرداخت شود از آن طرف نیز با خیل عظیم مردم مواجه بودیم به این علت مجبور شدیم از ساز و کارهای دیگر استفاده کنیم .

آلاریجانی گفت : به این علت در جلسه سران قوا نتایج بررسی های مجلس و کمیسیون اقتصادی را مطرح کردیم و مقرر شد این موضوع با ساز و کار دیگری پیگیری شود.

رئیس مجلس با قدردانی از کمک رهبر معظم انقلاب در این خصوص افزود : درباره کاسپین خیلی جلو رفتیم و ابتدا مطالبات سپرده گذاران تا ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومانی پرداخت شد و گفتیم برای بقیه نیز برنامه ریزی شود به همین طریق برای دیگران نیز اقدام می شود که بررسی و برای آن راهکار یافت شود.

وی اضافه کرد : وقت زیادی از مجلس و کمیسیون گرفته شد تا به ساز و کاری برسیم که این فشار از مردم برداشته شود و به همین روال ادامه می دهیم هم برای کاسپین و هم برای بقیه موسسات.

لاریجانی با اشاره به موظف شدن بانک مرکزی به جلوگیری از فعالیت اینگونه موسسات گفت : همین امروز رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که یک موسسه دیگر در حال ایجاد بود که از آن جلوگیری شد.

وی افزود : این موضوع را در قانون برنامه درج کردیم و اختیارات کافی به بانک مرکزی دادیم که با اینگونه از موسسات برخورد شود.

رئیس مجلس تاکید کرد : موسسات مالی باید توانمندی داشته باشند و در چارچوب نظارت پولی و بانکی فعالیت کنند و مردم عزیز نیز توجه داشته باشند که موسساتی که چنین سودهایی می دهند اغلب دچار مشکل می شوند پس مردم از مراجعه به آنها بپرهیزند و به بانک ها و موسسات معتبر مراجعه کنند؛ بانک مرکزی نیز با دقت زیاد مراقبت کند.

لاریجانی همچنین گفت : مجلس از ابتدای سال با توجه به مجموعه شرایط کشور دو راهبرد را مد نظر قرار داد؛ نخست در کشور فضا آرام باشد تا کار صورت گیرد و از درگیری حاشیه بپرهیزیم و دیگر اینکه به مسائل و چالش های اصلی کشور توجه شود.

دسته بندی: اخبار بانک ها, اخبار موسسه های مالی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد