لزوم بازنگری در وثایق و قراردادهای تسهیلات بانکی دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۵ کد مطلب: ۵۴۵۵۰       اخبار بانک: لزوم بازنگری در وثایق و تضمینات قراردادهای تسهیلات شبکه بانکی ضروری به نظر می‌رسد. هادی نادرزاده استاد- اخبار بانک: قراردادها، وثایق و تضمینات شبکه بانکی همواره پرسش‌های متعددی را برای تسهیلات گیرندگان و […]


لزوم بازنگری در وثایق و قراردادهای تسهیلات بانکی

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۵

کد مطلب: ۵۴۵۵۰

 

 

 

اخبار بانک: لزوم بازنگری در وثایق و تضمینات قراردادهای تسهیلات شبکه بانکی ضروری به نظر می‌رسد.

هادی نادرزاده استاد- اخبار بانک: قراردادها، وثایق و تضمینات شبکه بانکی همواره پرسش‌های متعددی را برای تسهیلات گیرندگان و سپرده‌گذاران ایجاد می کند.

هنگامی که مشتریان برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها یا موسسه مالی و اعتباری مراجعه می‌کنند مسئول بانک انبوهی از مدارک و مستندات برای وام گیرنده و ضامنین مطالبه می کند.

همچنین علاوه بر دریافت بسیاری از مدارک و مستنداتی که بعضاً هیچ ارتباطی به دریافت تسهیلات و تضمین بازپرداخت ندارند تعداد بسیار زیادی برگه و قراردادهایی که هیچگونه نیازی به آن احساس نمی شود نیز در معرض امضای وام گیرنده و ضامنین قرار می گیرد.

حتی مشاهده شده در بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری قراردادهای تسهیلات در بیش از ۱۰ صفحه تنظیم و علاوه بر آن برگه های دیگر نیز برای امضای وام گیرنده و ضامنین اخذ می‌شود.

جالب‌تر آنکه برای دریافت یک تسهیلات ۵ میلیون تومانی در چندین برگه باید اطلاعات شناسنامه ای، آدرس پستی و تلفن وام گیرنده و ضامنین بر روی برگه های کاغذ نوشته شود.

حال آن که تمامی اطلاعات شناسنامه ای و آدرس وام گیرنده و ضامنین در سیستم های شبکه بانکی و همچنین سامانه ثبت احوال در دسترس بانک ها و موسسات مالی و اعتباری قرار دارد.

در بیش از ۹۹ درصد موارد نیز وام گیرنده و ضامنین هیچگونه مطالعه ای نسبت به محتوای قرارداد ها و برگه هایی که تنظیم می کنند نیز ندارند و چشم بسته امضا می کنند!

خوب است بانک مرکزی در این خصوص دست به کار شده و بازنگری در وثایق و قراردادهای تسهیلات شبکه بانکی داشته باشد.

 منبع خبر

دسته بندی: اخبار بانک ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد