به گزارش نوین بانک به نقل از اخبار بانک، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بانک مرکزی بعد از ایجاد زمینه‌های لازم برای ایجاد انضباط در نظام بانکی اخیراً بخشنامه ۸ بندی را ابلاغ کرده است گفت: امروز نیز جلسه ای را با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها خواهیم […]


به گزارش نوین بانک به نقل از اخبار بانک، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بانک مرکزی بعد از ایجاد زمینه‌های لازم برای ایجاد انضباط در نظام بانکی اخیراً بخشنامه ۸ بندی را ابلاغ کرده است گفت: امروز نیز جلسه ای را با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها خواهیم داشت و قرار است از روز شنبه ۱۱ شهریور ماه به صورت جدی همزمان در کل شعب و شبکه نظام بانکی عملیاتی شود.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت:‌ یکی از عوامل تخریب کننده در بازار پول کشور موسسات غیرمجاز بوده که شرایط بسیار ناگواری را ایجاد کرده بودند و اکنون با اقدامات جدی که همکاران ما در بخش نظارت انجام دادند موسسه غیر مجاز فعالی در سطح کشور نداریم و اخلال ها و بی نظمی هایی که ایجاد می‌کردند دیگر وجود ندارد.

سیف ادامه داد: عامل دیگری که زمینه بی‌نظمی را ایجاد می‌کرد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تحت عنوان اضافه برداشت بود که نرخ های جریمه بالایی داشت. قسمت اعظم این بدهی ها موجه بود و به دلیل تحمیل تسهیلات تکلیفی به نظام بانکی ایجاد شده بود و تعادل مالی بانک ها را بهم زده بود که آنها را ساماندهی و تبدیل به خط اعتباری کردیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات پیش فروش خودروها بود که در کار نظام بانکی اختلال ایجاد می کرد و با همکاری وزارت صنعت و شرکت های خودروسازی و مشارکت آنها، به تعادل رسید.

رییس کل بانک مرکزی تاکیدکرد: مورد دیگری که بر بازار اثر منفی می گذارد اوراق بدهی بود که در بازار سرمایه و بورس و اوراق بهادار معامله نمی‌شود و در مذاکراتی که با رییس بورس انجام گرفت پذیرفته شد که این اوراق در بورس مطرح شود و خبر آن اثر گذاشت و نرخ را به صورت محسوسی پایین آورد که انشاالله طی روزهای آینده مبادلات اوراق بدهی در بورس انجام می شود.

سیف افزود: همه این اقدامات در کنار عزم جدی که در نظام بانکی کشور وجود دارد در جلسه با مدیران عامل بانک ها ضرورت و اهمیت تحقق این هدف به صورت شفاف توضیح داده شدکه همه اینها باعث می شود این تصمیم موفق شود.

به گفته وی، در مسیر رشد و توسعه کشور، ایجاد شغل و توسعه صادرات نقش نظام بانکی بسیار مهم است. یکی از مهم ترین هزینه های تولید، هزینه‌های مالی است که با پایین آوردن نرخ سود می توان به رونق تولید کمک کرد.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: نرخ هایی که اعلام کردیم آخرین اقدام ما نیست و شروع انضباط مالی است و به تبع آن اقدامات دیگری انجام خواهد شد. بازار باید در شرایطی کاملا متعادل قرار گیرد و نرخ ها ارتباط منطقی با تورم داشته باشند.

سیف درباره مفهوم سود در بانکداری بدون ربا، با بیان اینکه در نظام بانکی نمی‌تواند ثابت باشد و در آخر دوره مالی به صورت دقیق تر شود، گفت: نرخ سودی که بانک ها می دهند قطعی نیست و علی الحساب بوده و رقمی که در پایان سال سپرده گذار می تواند از بانک دریافت کند بخشی را در پایان هر ماه به صورت علی الحساب دریافت می کند و نکته مهم این است که علی الحساب نمی‌تواند از نرخ سود پیش بینی شده بالاتر باشد.

وی افزود: متاسفانه در شرایط رقابتی اشتباهی که در نظام بانکی پیش آمده بود به تدریج مقدار علی الحساب از مبالغی که در پایان سال مشخص می‌شود بیشتر بود و بانک ها چاره ای نداشتند که همه را به عنوان حق سپرده گذار تخصیص دهند و حقوق سهامداران نادیده گرفته می شد و عدم تعادلی را در بازار سرمایه ایجاد می کرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: اکنون هیچ بانکی نمی تواند از علی الحساب سود ۱۵ درصد بیشتر سود بپردازد، اما بانک ها باید توجه داشته باشند که این سودا اعلامی کمتر از آن چیزی باشد که آخر سال حاصل می شود.

سیف با بیان اینکه مشکلی از بابت تمدید قراردادها توسط بانک ها در چند روز  گذشته نداشتیم، افزود: اوج این اقدام باعث می شود سپرده های کوتاه مدت عادی تبدیل به بلندمدت شود.

وی در پاسخ به اینکه این اقدام تأثیری در کمبود منابع بانک‌ها خواهد داشت یا خیر؟ گفت: بانک مرکزی در گذشته تلاش کرده در مواردی که اضافه برداشت وجود داشت از طریق خطوط اعتباری مشکل را حل کند، کمبودهای مقطعی کوتاه مدت را نیز تلاش می‌کند از طریق بازار بین بانکی تامین کند.

سیف افزود: جهت‌گیری مشخصی برای همه ابعاد این تعادلی که باید در بازار مالی، بازار سرمایه و نرخ سود بانک‌ها به وجود آید، داریم.

وی در پاسخ به این مطلب که آیا بانک مرکزی برای پرداخت سود بالاتر از ۱۸ درصد به خودروسازان مهلت ۵ ماهه داده است؟ اظهارداشت: نرخ برای خودروسازان (قراردادهای پیش فروش خودرو) ۱۸ درصد است و در صورت اتمام قرارداد در دوره کمتر از یک سال، ۱۵ درصد است.

وی در واکنش به این سوال که پس خودروسازان مهلت ۵ ماهه ندارند، گفت: مهلت ۵ ماهه فقط مشمول قراردادهای قبلی می‌شود.منبع خبر

دسته بندی: اخبار بانک ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد