نوسانات نرخ ارز طبیعی است جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰ کد مطلب: ۵۴۶۶۸       اخبار بانک: قائم مقام بانک مرکزی می‌گوید نوسانات نرخ ارز طبیعی است و اکنون وضعیت بازار ارز متعادل است. به گزارش نوین بانک به نقل از اخبار بانک، کمیجانی درباره نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: نوسانات نرخ دلار […]


نوسانات نرخ ارز طبیعی است

جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰

کد مطلب: ۵۴۶۶۸

 

 

 

اخبار بانک: قائم مقام بانک مرکزی می‌گوید نوسانات نرخ ارز طبیعی است و اکنون وضعیت بازار ارز متعادل است.

به گزارش نوین بانک به نقل از اخبار بانک، کمیجانی درباره نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: نوسانات نرخ دلار در بازار طبیعی است و ما فکر می‌کنیم ممکن است در دوره‌های کوتاه‌مدت، نوسانات نرخ ارز بیشتر یا کمتر از ۷ تا ۸ درصد باشد؛ ولی این نوسانات در کل سال طبیعی است.

وی افزود: وضعیتی که در دی ماه سال گذشته بابت نوسانات ارزی پیش آمد به دلیل شرایط فصلی بود و شرایط و دلایل آن نیز، همان زمان گفته شد و شاید عواملی همچون تغییرات در دولت آمریکا و بیان و لحن و موضع گیری آنها نسبت به سیاست‌های هسته‌ای ایران باعث نوسانات نرخ دلار شد ولی با مدیریت خوب بانک مرکزی، از آن شرایط عبور کردیم و الان شرایط بازار ارز با ثبات است.

قائم مقام بانک مرکزی همچنین درباره وضعیت ذخایر ارزی کشور گفت: ذخایر ارزی ایران اکنون بسیار خوب بوده و شرایط کاملا مستحکم است.

وی درباره آخرین وضعیت حساب‌های ایرانیان در کشورهایی مانند چین بیان کرد: آماده سازی و حرکت به سیستم جدید اعتبارات اسنادی در کشور چین باعث شد که کندی در کار ایجاد شود ولی اکنون دیگر مشکلی وجود ندارد و آنطور که  سوال کردم، هیچ مشکلی در نقل و انتقال وجوه و درآمدهای خارجی ایران از این کشور وجود ندارد. آلبته چیزی به نام مسدودی حساب ها را در این کشور نداریم.

قائم مقام بانک مرکزی درباره تمایل چین برای  فروش کالا به جای وجوه نقد ایران در بانکهای چینی بیان کرد: به هرحال هر کشوری در روابط تجاری خود مایل است که کالاهای بیشتری بفروشد و این امر طبیعی است. ما هم دلمان می خواهد که کشورهای دیگر، کالاهای ایرانی از ما بخرند، ضمن اینکه خرید و فروش و گسترش تجارت، این شرایط را به وجود می آورد که تبادلات کالایی هم صورت گیرد.

وی درباره وضعیت بدهی های خارجی نیز اظهار کرد: در عین حال که علاقه‌مند به استفاده از منابع مالی خارجی هستیم ولی باید مراقبت‌های لازم را هم در این زمینه داشته باشیم چرا که بدهی خارجی، متغیری است که همواره حساسیت برانگیز است و می تواند در شرایط سخت، دشواری‌هایی برای کشور ایجاد کند.

کمیجانی خاطرنشان کرد: بنابراین آرام آرام که حجم مبادلات گسترش می یابد، استفاده از ابزارهای تامین مالی خارجی نیز به مرور در حال استفاده است و این به میزان زیادی کنترل و مدیریت شده از سوی بانک مرکزی است. هیات هایی که در رفت و آمد به ایران هستند، شرایط ما را در نظر می گیرند و ما نیز شرایط آن ها را لحاظ می کنیم و این تعاملات در یک جایی باید صورت گیرد و روند همکاری ادامه یابد.

 منبع خبر

دسته بندی: اخبار بانک ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد