به گزارش نوین بانک به نقل از بینا , از ابتدای امسال تاکنون در مدت پنج ماه، ۱۰۷۳ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق مزایده به فروش رسیده که این میزان واگذاری، ۱۰۳۷ میلیارد ریال به صورت بلوکی و ۲۶ میلیارد ریال به صورت ترجیحی بوده است. همچنین از ۱۰۷۳ […]


به گزارش نوین بانک به نقل از بینا , از ابتدای امسال تاکنون در مدت پنج ماه، ۱۰۷۳ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق مزایده به فروش رسیده که این میزان واگذاری، ۱۰۳۷ میلیارد ریال به صورت بلوکی و ۲۶ میلیارد ریال به صورت ترجیحی بوده است.

همچنین از ۱۰۷۳ میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته در این مدت ۱۰۷۰ میلیارد ریال متعلق به گروه یک واگذاری ها و ۳ میلیارد ریال متعلق به گروه ۲ واگذاری ها بوده است.

بر اساس این گزارش، بر اساس فهرست منتشر شده بنگاه های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری ۳۳۷ بنگاه واگذاری شود که از این میان تعداد ۲۳۰ بنگاه در گروه یک و ۱۰۷ بنگاه در گروه ۲ قرار دارند.

همچنین طبق قانون سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکتهای دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سالهای ۹۴، ۹۵ و ۹۶ تمدید شده است.

گفتنی است؛ به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکتهای «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند.

همچنین در تبصره‌های ماده ۳ فصل ۲ این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.منبع

دسته بندی: بورس و بیمه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد