آخرین وضعیت نماد معاملاتی بانک‌ها در بازار سهام نشان می‌دهد، ۱۱ نماد بانکی در فرابورس و ۸ نماد دیگر در بورس متوقف هستند و تنها ۳ نماد بانکی در این ۲ بازار اجازه معامله دارند.

به گزارش نوین بانک:صنعت بانک به عنوان یکی از گروه های با ارزش در بورس از گذشته تا به امروز مورد توجه سهامداران در تالار شیشه ای قرار داشته است. نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که گروه بانکی ها با توجه به ظرفیت های بالقوه در بازدهی و سود، در چند سال اخیر به دلیل توقف نمادها، با افت ارزش و قیمت سهام مواجه شده اند که در این میان سهامداران این صنعت در بورس مشکل نقدشوندگی سهام را تجربه کرده اند.

دلایل اصلی توقف نمادها

البته از سویی دیگر دلایل طولانی شدن توقف نمادها، رعایت استاندارد IFRS است که به عنوان یکی از شروط اصلی بازگشایی نماد بانکی ها از سوی سازمان بورس و البته بانک مرکزی اعلام شده، این امر برگزاری مجمع و البته شفاف سازی صورت های مالی را مدنظر قرار داده است.

توقف ۸ نماد در بورس

این گزارش می افزاید، در حال حاضر در بورس ۸ نماد «بانک صادرات، پارسیان، پاسارگاد، پست بانک، تجارت، سینا، کارآفرین و اقتصاد نوین» متوقف است و نماد بانک صادرات به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه از ۲۹ تیر ۹۵ عنوان طولانی ترین توقف نماد را از آن خود کرده است.

افزون بر این، نماد بانک پارسیان با توقف از ۱۵ آبان ۹۵ و بانک پاسارگاد با توقف از ۲ آذر ۹۵ به علت شفاف سازی، در رده های دوم و سوم طولانی ترین توقف معاملاتی گروه بانکی های بورس را در اختیار دارند که تا به امروز اتفاق تازه تری برای آنها رخ نداده است.

در مقابل بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر تنها خرید و فروش سهام ۲ نماد بانک های «ملت و انصار» در معاملات بورس مجاز است و سهامداران  این دو بانک می تواند به راحتی به خرید و فروش سهام خود در بازار سهام اقدام کنند.

۱۱ نماد متوقف در فرابورس

بر اساس این گزارش، اوضاع توقف نماد بانکی ها در فرابورس نیز حاکی است در حال حاضر نماد ۱۱ بانک در این بازار متوقف است که نماد بانک ایران زمین با توقف ۳۰ ماهه از ۲۸ اردیبهشت ۹۴ عنوان طولانی ترین توقف را از آن خود کرده است.

در عین حال ۵ نماد بانکی دیگر «سرمایه، دی، شهر، گردشکری و رسالت» از سال ۹۵ معامله سهام آن ها در فرابورس متوقف شده که دلایلی همانند «عدم دریافت اطلاعات، برگزاری مجمع و شفاف سازی» علت این اتفاق بوده است.

گفتنی است، وضعیت سایر نمادهای متوقف شده بانک ها در فرابورس نشان می دهد که ۵ نماد بانک های «خاورمیانه، سامان، قوامین، آینده و موسسه اعتباری ملل» نیز از ابتدای سال جاری به دلیل «برگزاری مجمع و ارائه صورت های مالی» متوقف شده که تا اصلاح نشدن این موارد، گشایش نماد برای این شرکت ها صورت نمی گیرد.

لازم به ذکر است که در بین نمادهای بانکی بازار فرابورس تنها نماد معاملاتی بانک حکمت ایرانیان باز است و داد و ستد سهام از سوی سهامداران در این نماد صورت می گیرد.

در انتظار تصمیم بزرگ

به هر حال با توجه به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار و در سویی دیگر بانک مرکزی به عنوان مراجع اصلی نظارت بر سیستم بانکی از مدت ها قبل برای گشایش نمادهای گروه بانکی برنامه و جلسات کارشناسی متعددی را برگزار کرده اند انتظار می رود تا در آینده ای نزدیک نماد معاملاتی این گروه پُرطرفدار در بازار سهام باز شود تا جامعه سهامداری میلیونی این گروه با آرامش بیشتری در بورس و فرابورس به معاملات خود ادامه دهند و در سویی دیگر با ارتقای نقدشوندگی سهام این گروه در بازار سهام، عملا زمینه ساز رونق بیشتر بازار سهام شود.

هیچ محدودیتی در بازگشایی نماد بانک‌ها نیست

شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره برنامه سازمان بورس برای بازگشایی نماد بانک‌ها اظهارداشت: با تفاهمی که سازمان بورس با بانک مرکزی دارد، تهیه صورت‌های مالی بانک‌ها بسیار راحت‌تر شده و سازمان بورس همراهی لازم را با بانک‌ها دارد.

وی افزود: اکنون این وظیفه بر عهده بانک‌ها قرار دارد که صورت‌های مالی خود را به سازمان بورس ارائه دهند. از نظر سازمان بورس محدودیتی در بازگشایی نماد بانک‌ها نیست و اگر اطلاعاتی که از قبل باقی مانده را به بازار سرمایه ارائه دهند، بازگشایی انجام می‌شود.

محمدی ادامه داد: هیچ مشکلی با بانک مرکزی در این زمینه نداریم و تفاهم بسیار خوبی با یکدیگر داشتیم.

حال به نظر می رسد با توجه ویژه وزیر امور اقتصادی و دارایی و اقدامات رییس سازمان بور س و اوراق بهادار بزودی شاهد بازگشایی نماد بانک ها در بورس و فرا بورس باشیم و این نمادها  پس از دوره طولانی برای انجام معاملات آماده شوند.

دسته بندی: اخبار بانک ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد